Gwarantujemy Ci Zadowolenie,
masz aż 30 dni na zwrot!
tel: 795 508 613 (pn.-pt.: 8:00-16:00)

email: bok@dywanwdomu.pl

Ula: "Serdecznie polecam! Dywan cudowny, przystępna cena, bardzo dobry kontakt."
Tamara: "Towar dobrej jakości,jestem bardzo zadowolona."
Irena: "Profesjonalizm.... I to słowo wyraża wszystko z najwyższej półki. Dziękuję."
Opinie pochodzą z serwisu internetowego ceneo.pl

Wytwarzanie dywanów

STRUKTURA DYWANU

W skład struktury dywanu wchodzi osnowa, wątek i runo.

Wątek jest ułożony poprzecznie w tkaninie i jest pierwszym z dwóch układów nitek ją tworzących.

Osnowa to drugi układ nitek – biegnie wzdłuż tkaniny prostopadle do wątku.

Runo to odpowiednio tkane włókna. Od rodzaju ich splotu zależy jakość i wygląd dywanu a wzór od koloru stosowanych nici i rodzaju węzłów tkackich.

 

WŁÓKNA I NICI

Dywany są produkowane z włókien naturalnych oraz sztucznych. Włókna naturlane to wełna i jedwab. Najważniejsze przy ich wytworzeniu jest stworzenie nici ciągłej z nieprzerobionego surowca a następnie jej ufarbowanie, wysuszenie i nawinięcie na szpule . Do wytworzenia włókien sztucznych używa się zazwyczaj granulatu polipropylenowego otrzymanego w procesie chemicznym z ropy naftowej. Aby otrzymać nić do produkcji dywanów, granulat ten jest barwiony a następnie poddawany szeregowi procesów chemicznych, termicznych i fizycznych. Świeżo otrzymana nić po wyjściu z ekstrudera jest zatem między innymi rozciągana, oraz skręcana pod wpływem dużej temperatury tak, aby otrzymała cechę sprężystości i dużej wytrzymałości. Po wszystkich tych procesach, podobnie jak nić naturalna jest ona suszona i nawijana na szpule.

 

TKANIE DYWANÓW

Dywany są tkane w sposób tradycyjny czyli ręcznie, lub maszynowo. Obecnie stosowane na całym świecie belgijskie, żakardowe maszyny dają ogromne możliwości w szybkiej produkcji dywanów wysokiej jakości. Sterowane w pełni komputerowo, pozwalają na elastyczne planowanie produkcji. Sposób tkania z angielskiego zwany "face to face" polega na jednoczesnym (równoległym) wytwarzaniu dwóch tkanin połączonych runem, które następnie jest rozcinane tworząc dwa dywany o wzorach będących wzajemnym lustrzanym odbiciem. Krosno jest ogromną maszyną wielkości dosyć dużego pokoju. Zaopatrywane jest przez około trzy-cztery razy większy od niego zasobnik z wieloma tysiącami szpul, z którego przekazywane jest do krosna kilka tysięcy nici naraz.

 

 

 

 

 

Obraz z procesu tkania z pomiędzy zasobnika nici (po lewej) przekazującego kilka tysięcy włókien do krosna (po prawej).

Porady